Jak se správně starat o šperky?
Jaro je tu a s ním i velká vlna jarních úklidů u kterých nalezneme spousta zapadlých šperků, zamotaných řetízků nebo šperků, které jsou poškozené. Ale co teď? Co s tou hromádkou budeme dělat? Pojďme se společně podívat, jak o šperky pečovat, aby nám dlouho sloužily.
Ukládejte své šperky správně
Šperky, které nenosíme denně patří do šperkovnice. A to z mnoha důvodů.
- Chráníte šperky před slunečním zářením (sluníčko dokáže stříbrné šperky pořádně potrápit, hlavně ty velmi málo nošené. Takový stříbrný řetízek, který odložíte z krku a necháte ho ležet na sluníčku a vzduchu, začne „černat“ neboli také oxidovat. Může za to hlavně pot, který na řetízku zůstane. Proto je dobré šperk před uložením do šperkovnice otřít alespoň hadříkem)
- Řetízky a náramky se vám nezamotají
- Náušnice zůstanou v páru ???? (pokud máte vícero náušnic doporučujeme jednotlivé kusy vždy sepnout k sobě)
- Budete mít vždy přehled co vše máte. A tím vynosíte třeba i šperky, na které stále zapomínáte, protože jsou odložené v jiném šuplíku a v jiné místnosti.
Ve šperkovnici je mnoho přihrádek, háčků, případně u šuplíků, kam lze jednoduše šperky odložit. Řetízky dejte na háčky nebo obmotejte kolem polštářků. Prstýnky vložte mezi polštářky k tomu určené nebo využijte jednu z přihrádek. Na náušnice můžete využít speciální proužky kam se náušnice připnou, ale skvěle poslouží každé šuplátko nebo již zmíněná přihrádka.
TIP: Pokud ráda nosíte jednu univerzální sadu šperků každý den (například do práce) nemusíte ji každý den pracně ukládat, skvěle poslouží miska do které šperky večer odložíte. Určitě se do rána nezamotají.
Co s rozbitými a zašlými šperky?
Zlaté, stříbrné ale i ocelové šperky lze opravit. Některé lépe, jiné hůře ???? ale přetrhlý řetízek, ohnutou náušnici a mnoho dalšího u nás opravíme. Šperky už se netřpytí? Nezoufejte! I s tím si poradíme. Šperky vám profesionálně vyleštíme. Doporučujeme se tedy do domácího leštění šperků nepouštět. Může dojít k nevratnému poškození šperku. Žádný ze „zaručených“ tipů co jste se mohli dočíst na internetu nebo doslechnout odjinud nevyleští šperky tak jako zlatníkův stroj. Šperky nelze čistit chemicky (pouze) jak k tomu dochází v domácích podmínkách.
Pár tipů pro všechny kdo vlastní alespoň jeden šperk
- Šperky navlékáme jako poslední a svlékáme jako první
- Životnost šperků zkracují nejrůznější parfémy, líčidla a laky na vlasy, tedy obecně kosmetika
- Šperky nepatří do vody, je proto žádoucí je před koupelí odložit. A to nejen doma ve vaně, ale i v bazénu nebo u moře. Chlór, sůl i vonné koupelové oleje šperky znehodnocují, stejně tak jako přímé slunce.
- Není vhodné se šperky spát, protože by se jemné komponenty mohly zdeformovat.
- Šperky si odkládáme při sportu. Nejenom že byste si mohli ublížit, ale navíc pot šperkům nesvědčí.
- Náramky a náhrdelníky je vhodné ukládat na speciální stojánky nebo háčky nejlépe ve šperkovnici
- Lankové řetízky ukládáme do sáčků smotané dokulata, abychom lanko nezlomili.
- Šperky s lepenými kamínky, kamínky ve hmotě nebo s magnety nemáčejte ve vodě a v saponátech. Po kontaktu s vodou nebo jinou tekutinou dochází k narušení struktury lepidla.
- Šperky s kombinací bižuterních prvků jsou určeny k příležitostnému nošení.
- Velmi důležité je jednou za čas (minimálně jednou za měsíc) šperk jemně očistit měkkým čistým hadříkem (nejlépe flanel). A očistit šperky od potu a prachu. Postupujte jemně! Šperky nečistíme chemicky!
- Existují lidé jejichž PH je více kyselé než normálně. Tyto osoby by měly své šperky častěji odkládat a čistit.
- Péče o perly: perly opatrně omývejte čistou vodou, chraňte perly před stykem s chemikáliemi, dejte pozor na kontakt s ostrými předměty, noste perly často – kontakt s pokožkou jim prospívá.
- I přes dodržování výše uvedených doporučení mohou být na špercích časem patrné známky opotřebení, nejedná se o závadu, ale o běžné opotřebení.
- Pokud se budete o své šperky pečlivě starat budou vám špeky dlouho sloužit!
Doufám, že se vám článek líbil a těším se zase na příště!
Veronika Š. - dcera